Reprywatyzując Polskę

26 grudnia 2017 by Ewa

Polecamy książkę warszawskiej działaczki lokatorskiej Beaty Siemieniako „Reprywatyzując Polskę. Historia wielkiego przekrętu”:

„Skoro krzywda twojej rodziny polegała na tym, że straciliście kamienicę, a moja na tym, że zabili mi dziadków i rodziców, to dlaczego odszkodowanie masz dostać ty, a nie ja? Dlaczego utrata nieruchomości jest wyżej ceniona niż utrata rodziny zaangażowanej w obronę ojczyzny? Jak oddać prawowitym właścicielom to, co komuna zabrała, ale nie oddawać Żydom? Jak zreprywatyzować kamienicę, ale nie wyrzucać z niej lokatorów? Czy oddawać pałacyk, jeśli obecnie mieści się w nim jedyny w powiecie szpital? Czy oddać grunt, jeśli wybudowano na nim za pieniądze publiczne przedszkole? Dzięki aferze reprywatyzacyjnej powrócił problem, który od 25 lat jest regularnie zamiatany pod dywan – jaką koncepcję sprawiedliwości społecznej przyjąć przy rozliczaniu się z przeszłością.”

Autorka w ciekawy i zrozumiały sposób opisuje od strony prawnej na czym polega reprywatyzacja „dzika” oraz ta całkiem legalna, neoliberalna. Ukazuje jak traktuje się lokatorów i w ogóle zasób lokalowy w Polsce.

Polecamy!

Leave a comment | Categories: Uncategorized

Leave a Reply

Required fields are marked *