Podwyżki czynszów we Wrocławiu – nasza opinia

10 stycznia 2017 by Ewa

Opinia Stowarzyszenia Akcja Lokatorska na temat Zarządzenia Prezydenta Wrocławia w sprawie ustalenia wysokości bazowej czynszu za najem lokali mieszkalnych stanowiących własność Gminy Wrocław (Zarządzenie nr 6085/2017 z dnia 3.01.2017)

podwyzki

Kwestia podwyżek czynszu w lokalach komunalnych i socjalnych zawsze budzi duże kontrowersje, co wynika z faktu, że opinie na ten temat w dużej mierze zależą od sytuacji mieszkaniowej i finansowej poszczególnych osób. Często ci, którzy zaciągnęli kredyt na mieszkanie kupione po rynkowej cenie czują się poszkodowani w stosunku do najemców mieszkań komunalnych, nie dostrzegając przy tym faktu, że tanie i dostępne lokale komunalne/socjalne mogą wpływać na regulację cen mieszkań na tzw. wolnym rynku, a pozostawienie kwestii mieszkaniowej wyłącznie temu ostatniemu powoduje, że deweloperzy mogą windować ceny tak, że za chwilę nikogo z nas nie będzie stać na mieszkanie. Z tego powodu racjonalna polityka czynszowa miasta w zasadzie dotyczy wszystkich, nie tylko najemców mieszkań należących do gmin. Stawki bazowe czynszu w lokalach komunalnych/socjalnych rzeczywiście są stosunkowo niskie i takie powinny pozostać. Mieszkania komunalne/socjalne należy traktować jako zasób, a pozbywanie się ich na drodze sprzedaży i uwłaszczenia jest pozbywaniem się tego, co stanowi o rzeczywistej wartości gmin – zdolności do zapewnienia mieszkańcom przystępnych cenowo i spełniających podstawowe standardy lokali mieszkalnych. Zasoby gminne nigdy nie przynosiły zysków, bo i nie służą one temu, żeby na nich zarabiać. Korzyści z posiadania optymalnego zasobu mieszkaniowego wykraczają poza logikę zysków i strat obliczanych za pomocą kalkulacji ekonomicznej, ale nawet ona w perspektywie długofalowej jest jednoznaczna: ludzie, mogąc wynająć stosunkowo tanio mieszkanie, chętniej zostaną w danym mieście, podejmą w nim pracę, zapłacą podatki itd.

Podwyżki, które wejdą od 1 lipca 2017 nie są duże (w przypadku lokali komunalnych z 6,90 za m² do 7,60 zł/m²), biorąc pod uwagę fakt, że rata kredytu w przeliczeniu na metr kwadratowy mieszkania wciąż jest 6-8 krotnie większa. Nie powinniśmy jednak w wypadku mieszkań komunalnych przyjmować logiki rynkowej, zarówno z powodów, o których wspomnieliśmy wyżej – pozostawienie kwestii mieszkaniowej wyłącznie rynkowi skończyłoby się tragicznie dla wszystkich, ale również dlatego, że obowiązkiem gminy jest zapewnienie potrzeb mieszkaniowych mieszkańców. Podwyżka rzędu 70 groszy (a w przypadku lokali socjalnych 0,17 groszy) jest niepokojąca z innego niż czysto finansowy powodu: braku transparentności. Nie do końca wiadomo na co zostanie przeznaczone 10 mln złotych, które wpłynie rocznie do budżetu gminy z tytułu rzeczonej podwyżki. Ile z tej sumy zostanie przeznaczone na remonty, konserwacje, usuwanie awarii, czy sprzątanie budynków, a ile na przykład na wynagrodzenie dla zarządców?

Lokatorzy, być może wbrew pozorom i przewidywaniom większości, nie negują sensu podwyżki, tylko chcieliby wiedzieć na jakich dokładnie wyliczeniach została ona oparta, czemu jej wysokość jest taka a nie inna. Oczywiste jest, że rozgoryczeni, są ci, którzy zainwestowali w remonty najmowanych lokali, często także na własny koszt instalując w nich ogrzewanie gazowe czy elektryczne, a mieszkają w kamienicach nie remontowanych od kilkudziesięciu lat, które w zasadzie w każdej chwili mogą się rozsypać. Tym bardziej, że istnieje przesłanka ku temu, by sądzić, że zaplanowana na lipiec podwyżka ma nie tyle służyć poprawie stanu tkanki mieszkaniowej, co po prostu dopięciu budżetu, którego deficyt na rok 2017 wynosi 165 mln złotych, nie biorąc pod uwagę chociażby zadłużenia miejskich spółek na około 3 mld złotych.

Nie chcemy wysuwać argumentu, że trzy razy więcej pieniędzy niż Wrocław osiągnie rocznie z podwyżki zostanie przeznaczone na organizację imprezy World Games. Żyjemy w czasach, gdy konkurencyjność miasta na poziomie szeroko pojętej rozrywki jest jego kartą przetargową, ale nie dajmy się zwariować na tym punkcie, bo skończy się tak, że będziemy mieć parki rozrywki i stadiony, a mieszkań nie. Władze Wrocławia nie zauważyły, że trend miasta, nastawionego przede wszystkim na rozwój branży rozrywkowej i turystycznej nieco się już zdeaktualizował (nikomu już nie imponują pracownicy branży kreatywnej w teksańskim mieście Austin mieszkający w autobusach dowożących ich do pracy). Dzisiaj za miasta dobre do życia uważa się takie, które zapewniają bezpieczne i stabilne życie swoim mieszkańcom. Władze Wrocławia tego nie rozumieją, sukcesywnie prywatyzując komunalny zasób mieszkaniowy (w latach 2017-2019 planowały pozbyć się ok 3 tys. mieszkań), widząc w nim balast generujący koszty, a nie inwestycję i zasób.

Miasto nie umie gospodarować swoim zasobem i najzwyczajniej go marnotrawi. Zadłużenie czynszowe we Wrocławiu wynosi około 120 mln złotych, z czego ponad sto przypadków to długi przekraczające 150 tys. złotych. Co robi miasto, żeby nie generować takiej liczby dłużników? Zdaje się, że niewiele. Dlaczego nie reaguje na bieżąco, gdy najemca zwleka z opłatą za jeden czy dwa miesiące tylko pozwala by dług urósł do niebotycznie wysokich kwot? Wydaje się, że program odpracowania długów nie przynosi wymiernych efektów jeśli w ciągu dwóch lat miastu udało odzyskać się w ten sposób jedynie 2 mln złotych. Być może gdyby najemcy byli informowani o zaległościach czynszowych odpowiednio wcześnie, program miałby większe szanse realizacji. Osoba mająca np. 40 tys. długu, pracując za 10 zł za godzinę brutto, musiałaby pracować 5095 godzin czyli w 8-godzinnym systemie pracy 5 dni w tygodniu zajęłoby to jej 127 lat., a wcześniej zapewne umarłaby z głodu, bo nie miałaby kiedy pracy zarobkowej. Kwestia długów czynszowych jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych w przypadku mieszkalnictwa komunalnego i generuje wiele negatywnych emocji i stereotypów, dlatego wydaje się być jedną z najbardziej palących (ponad połowa osób zgłaszających się do naszego stowarzyszenia po pomoc to osoby z takimi długami) i wymagających racjonalnego i humanitarnego rozwiązania.

wroclaw

Leave a comment | Categories: Uncategorized

Leave a Reply

Required fields are marked *