Jak eksmitować rodzinę z dziećmi – za biedni na wolny rynek, za bogaci na pomoc gminy

14 czerwca 2017 by Ewa

W uzasadnieniu wyroku odrzucającym wniosek o lokal socjalny sędzina stwierdziła, że państwo Rewers osiągają dochody wystarczające aby wynająć sobie i swoim dzieciom pokój na wolnym rynku. Spytałam panią Agnieszkę Rewers jak odnosi się do tego wyroku:

To powrót do punktu wyjścia. 16 lat mieszkaliśmy w czwórkę w jednym pokoju.

Pani Agnieszka, pan Krzysztof, Weronika i Ola zajmowali 13 metrowy pokój w mieszkaniu razem z siostrą i jej rodziną oraz z ich matką. Łącznie 10 osób. Pani Agnieszka z mężem spali na materacu na ziemi, który rano chowali aby było miejsce żeby przejść. Dzieci nie miały biurek do nauki, cały wolny czas spędzały poza domem, często u swoich koleżanek, których jednak nigdy nie zapraszały do siebie. Cóż z tego, że starali się o lokal socjalny, który im przysługiwał, skoro wciąż czekali w kolejce. Jeden, drugi, piąty, czternasty raz…Dzieci dorastały, zaczęły mieć problemy w szkołach. Atmosfera w domu zrobiła się napięta. Nikt już tego nie mógł wytrzymać, matka i siostra utrudniały im życie. Wyłączały korki, niszczyły rzeczy, stosowały przemoc psychiczną. Pani Agnieszka pisała wszędzie i wszystkich prosiła o pomoc. Zaczynając od Urzędu Gminy Wrocław, a kończąc na prezydencie państwa. Nikt nie miał dla nich innego rozwiązania jak …czekać na lokal socjalny. Czekaliby tak pewnie do dzisiaj gdyby nie to, że znajomi poinformowali ich o pustym lokalu, który stał niezabezpieczony kilka ulic dalej. Okazało się, że mieszkanie jest puste i choć nadawało się do całkowitego remontu państwo Rewers zaryzykowali. Wszystko zrobili własnoręcznie, meble dostali za darmo, materiały budowlane kupili po kosztach. Postanowili sami sobie poradzić – tak jak potrafili.

Zostali dzikimi lokatorami, ale nie bez wiedzy gminy Wrocław. Co miesiąc opłacają mieszkanie tytułem bezumownego zajmowania lokalu co wynosi więcej niż sam czynsz za lokal. To wciąż mniej niż wynajęcie mieszkania. Koszt dwupokojowego mieszkania w okolicy to co najmniej 1900zł miesięcznie. Byli zdesperowani i zupełnie z niczym.

Państwo Rewers mieszkają „na swoim” już dwa lata. Dzieci polepszyły oceny, przestały się kłócić, rodzice powoli spłacają swoje stare zadłużenia. Niestety gmina skierowała sprawę do sądu. Sąd nakazał im opuścić mieszkanie. Gdzie? To już sądu nie interesuje. Bez nakazu przyznania rodzinie lokalu socjalnego gmina może skierować rodzinę do ośrodka dla bezdomnych lub znaleźć im pomieszczenie tymczasowe – bo na bruk rodziny z dziećmi wyrzucić nie może.

W apelacji państwo Rewers prosili o odroczenie eksmisji na okres 3 lat – wtedy starsza córka skończy szkołę i będzie mogła pójść do pracy. Dlaczego sąd nie przychylił się do tej prośby nie wiemy. Wiemy natomiast, że w okolicy zajętego przez państwa Rewers mieszkania stoi inne puste mieszkanie już 18 lat.

 

Leave a comment | Categories: Uncategorized | Tags: , , ,

Leave a Reply

Required fields are marked *